FIVB: MŚ Juniorów: Polska – Rosja 0:3

clip_image001

Meczem z Rosją siatkarze reprezentacji Polski zainaugurowali Mistrzostwa Świata Juniorów w meksykańskiej Tijuanie. Biało-czerwoni walczyli dzielnie, ale przegrali na finiszach setów drugiego i trzeciego.

Polska – Rosja 0:3  (20:25, 23:25, 24:26)

Polska: Marcin Komenda (2), Paweł Halaba (10), Bartłomiej Lemański (7), Aleksander Śliwka (10), Paweł Gryc (4), Bartłomiej Mordyl (1), Jakub Popiwczak (L) – Dominik Depowski, Krzysztof Bieńkowski, Rafał Szymura, Marcin Kania (2), Bartłomiej Lipiński (11)

Trener: Jakub Bednaruk

Rosja: Pavel Pankov (2), Aleksandr Melnikov (2), Maxim Belogortcev (6), Aleksander Kimerov (11), Dmitry Volkov (17), Denis Bogdan (15), Evgenii Andreev (L) – Kirill Ursov (1), Roman Zhos

Trener: Mikhail Nikolaev

Biało-czerwoni zaczęli mecz otwierający turniej mocno stremowani. Rywale, co prawda nie zdobyli wyraźnego prowadzenia, ale wystarczający zapas. Trzypunktowa przewaga młodych Rosjan utrzymywała się tak na pierwszej, jak i na drugiej przerwie technicznej. Ten zapas wystarczył Sbornej by zwyciężyć ostatecznie wyżej – do 20.

Druga partia zaczęła się bajecznie, od prowadzenia polskiej drużyny (7:2, 8:4). Po pierwszej przerwie technicznej zespół Jakuba Bednaruka absolutnie „wyhamował”. Rosjanie wyrównali przy stanie 10:10, przejęli inicjatywę, ale też „wyhamowali” na finiszu. Polacy doszli rywali przy stanie 20:20. Końcówka to nerwy i akcje kończące seta godne mistrzostw świata. Szczęście sprzyjało jednak Rosjanom, którzy zwyciężyli do 23.

„Przekleństwo” pierwszej przerwy technicznej trwało w secie trzecim. Polacy znów prowadzili 8:4, by za chwilę znów rywale wyrównali na 10:10. Gra Rosjan opierała się nie na sile, ale na ekwilibrystyce w obronie. Dla naszego wschodniego sąsiada to rzecz nietypowa, ale okazuje się skuteczna. Podczas drugiej pauzy technicznej dało to Rosji jednopunktowe prowadzenie. Polacy byli precyzyjni, czasami nawet na tle rywali zbyt dokładni. Perfekcyjne przyjęcie, dokładne rozegranie i finezyjne ataki (w całym meczu) przez długi nie były atutami naszej drużyny. Rosjanie przyjęli prostsze i skuteczniejsze rozwiązania. Skutecznie kończyli przy mniej precyzyjnym przyjęciu i wymuszonym rozegraniu a do tego dołożyli ofiarną (podobnie jak Polacy) obronę, ale starali się kontynuować defensywę na wysokich piłkach. W rezultacie po bardzo emocjonującym finiszu trzeciego seta Rosja zwyciężyła do 24.

Szczegóły meczu Polska – Rosja: http://u21.men.2015.volleyball.fivb.com/en/schedule/6630-russia-poland/post

W kolejnych meczach grupowych Mistrzostw Świata Juniorów Meksyk 2015 Polacy mają następujących rywali:

12 września, 23.00 – USA

13 września, 23.00 – Argentyna

Przypomnijmy- w kategorii juniorów Reprezentacja Polski ma w dorobku tytuły mistrzowskie z lat 1997 i 2003.

Autor/Źródło: Janusz Uznański – rzecznik Polskiego Związku Piłki Siatkowej

M.Sz.